Nowy rok – nowa ustawa kosmetyczna

kosmetyki4401

Źródło: https://goo.gl/images/15pujD

Od 01 stycznia 2019 roku przestała obowiązywać uchwalona w 2001 r. ustawa o kosmetykach, a  zastąpiła ją nowa ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych. Dostosowuje ona krajowe przepisy do Rozporządzenia  Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r., dotyczącego  produktów kosmetycznych. Jego przepisy przedsiębiorcy stosują już dawno, jednak ustawa o produktach kosmetycznych dostosowuje do niego system nadzoru monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji. Ustawa umożliwi więc egzekwowanie przepisów rozporządzenia na polskim rynku. Nadzór nad ich przestrzeganiem będzie sprawować  Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.

W ocenie branży kosmetycznej to dobrze przygotowany akt prawny, który będzie właściwie funkcjonował na polskim rynku. Mimo tego, wśród przedsiębiorców pojawiają się jednak pewne obawy, w szczególności jeżeli chodzi wysokość kar.

Jakie zmiany zatem wprowadza  nowa ustawa kosmetyczna?

Zmiany dla przedsiębiorców

Wysokie kary administracyjne

 • za wprowadzanie do obrotu produktów nie spełniających norm unijnego rozporządzenia 1223/2009, przeprowadzenia testów na zwierzętach wbrew zakazom wynikających z rozporządzenia, będzie groziło 100 tys. zł kary,
 • za niestosowanie zasad dobrej praktyki przy wytwarzaniu kosmetyków, wprowadzenie do obrotu lub udostępnienie produktu przeterminowanego – 50 tys. zł,
 • niespełnienie wymogów w zakresie oznakowania, o których mowa w rozporządzenia nr 1223/2009 – do 70 tys. zł.

Co więcej, ukarana będzie mogła zostać zarówno firma, jak i osoba odpowiedzialna, która dopuściła do niezachowania zasad lub ta, która jej nie wskaże. I będą to już kary administracyjne, a nie na podstawie prawa karnego czy o wykroczeniach.

 • powstanie wykaz zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne. Ten rejestr pozwoli Inspekcji Sanitarnej nadzorować zgodność produkcji z zasadami GMP, czyli dobrych praktyk produkcji.
 • część dokumentacji będzie mogła być przygotowana w języku angielskim – powszechnie stosowanym na świecie języku technicznym i naukowym. Część B Raportu Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego, która stanowi dowód bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, musi być przygotowana w języku polskim.

Zmiany dla konsumentów

Nowe przepisy wprowadzają też sporo zmian ważnych dla konsumentów.

 • obowiązek informowania przez wytworców o tzw. ciężkim niepożądanym działaniu produktów kosmetycznych. Aby go wypełnić powstanie System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych. Za niepoinformowanie o takim działaniu będzie groziło 100 tys. zł kary. Ośrodkiem administrującym danymi ma być uczelnia lub instytut naukowy.
 • produkty kosmetyczne udostępniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy oznaczać w języku polskim. To oznacza, że po 1 stycznia 2019 roku nie można już sprzedawać produktów kosmetycznych bez informacji o nich w języku polskim.
 • zostanie utworzony ośrodek kontroli zatruć. Zapewni on służbom medycznym dostęp do informacji o produktach kosmetycznych w razie konieczności podjęcia właściwego leczenia. Ośrodek ten będzie udzielał konsultacji toksykologicznych i analizował przyczyny zatruć.
 • zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków przeterminowanych.

Polska jest szóstym, a po brexicie będzie piątym – rynkiem kosmetycznym w Unii Europejskiej. Obok dużych przedsiębiorstw takich jak Bell, Bielenda, Delia, Dr Irena Eris, Eveline, Inglot, Joanna, Oceanic, Ziaja, działa też wiele małych i średnich. Ponadto w Polsce działają największe w Europie lub nawet na świecie fabryki międzynarodowych koncernów. Co drugi produkt wytwarzany w Polsce trafia na eksport do ponad 160 krajów świata.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, jak i przedstawicieli branży kosmetycznej – powyższe rozwiązanie ma za zadanie ułatwić głównie małym i średnim przedsiębiorcom, w tym start – upom –  zrozumienie definicji, które są umieszczane w pierwszej kolejności w przepisach krajowych. Nie mniej jednak, bez znajomości czy też sięgania do przepisów cytowanego rozporządzenia się nie obejdzie, z uwagi na liczne odesłania do niego w samym tekście nowej ustawy.

Jeżeli jesteś wytwórcą produktów kosmetycznych, zainteresował Ciebie powyżyszy temat, potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu wniosku o wpis do wykazu zakładów wytwarzającej produkty kosmetyczne albo jakiekolwiek innej pomocy prawnej związanej z wyżej wymienionym zagadnieniem – zapraszamy do kontaktu pod adresem: biuro@wrkancelaria.pl

Autor wpisu

Hanna Woźniak

Źródła:

 1. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych
 2. https://www.prawo.pl/biznes/nowa-ustawa-o-produktach-kosmetycznych-zmiany-od-2019-roku,349888.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s